BİLGİ YARIŞMASINA KATIL

F.3.1.2. Dünya’nın Yapısı Konusu Detayları

F.3.1.2. Dünya’nın Yapısı Konusu ait detaylar, konuya ait kazanımlar. Kazanımlar için lütfen kazanıma tıklayınız.

Açıklama

F.3.1.2. Dünya’nın Yapısı
Önerilen Süre: 6 ders saati
Konu / Kavramlar: Kara, Hava, Su Katmanları
F.3.1.2.1. Dünya’nın yüzeyinde karaların ve suların yer aldığını kavrar.
F.3.1.2.2. Dünya’da etrafımızı saran bir hava katmanının bulunduğunu açıklar.
F.3.1.2.3. Dünya yüzeyindeki kara ve suların kapladığı alanları model üzerinde karşılaştırır.

Dünyamızın Yapısı

Karalar ve Sular

Dünya’ya uzaydan bakıldığında büyük bir kısmının mavi renkte olduğu görülür. Bu mavi renk; Dünyamızda bulunan denizler, okyanuslar, göller ve akarsulardan kaynaklanır. Mavi rengin dışında gözüken kahverengi ve yeşil alanlarsa, Dünya’da bulunan karalardır. Ormanlar, ovalar, kayalıklar ve toprak alanlar Dünya’nın kara katmanını oluşturur. Dünya’yı oluşturan kara ve su katmanlarının büyükleri birbirinden farklıdır. Dünya üzerinde suların kapladığı alan, karaların kapladığı alandan 3 kat daha fazladır. Dünya’nın büyük bir kısmının mavi renkte görünmesinin nedeni budur.

Karalar ve Sular
Karalar ve Sular

Atmosfer

Karalar ve sular dışında, Dünya’mızı oluşturan katmanlardan biri de hava katmanı, yani atmosferdir. Atmosferi karalar ve sular gibi göremeyiz, ancak varlığını farklı yollarla hissedebiliriz. Rüzgâr estiğinde yüzümüze çarpan hava ve balonu şişirdiğimizde içine dolan hava bize atmosferin varlığını kanıtlar. Dünya, şuanki bilgilerimize göre solunabilir havaya sahip olan ve bu sayede milyonlarca canlı türünün yaşadığı tek gezegendir. Atmosferde bulunan oksijen gazı, tüm canlıların hayatını sürdürebilmesi için ihtiyaç duyduğu en temel maddelerdendir.

Atmosfer, kara ve su katmanları ile temas hâlindedir ve Dünya’nın çevresini uzay boşluğuna kadar sarar. İçinde oksijen dışında farklı gazlar ve toz da bulunur. Yağmur, kar, rüzgâr ve sis gibi hava olaylarının tamamı atmosferde meydana gelir.

Hava Olayları
Hava Olayları

Atmosferin en önemli özelliklerinden biri de, Dünya’yı Güneş’in zararlı ışınlarından korumasıdır. Atmosfer bir filtre gibi Güneş’ten gelen zararlı ışınları süzerek zararlı ışınların yeryüzüne ulaşmasını engeller.

Atmosfer
Atmosfer

Kaynak:
EBA

Konuya Ait Sorular Ünitedeki Tüm Konular Ana Sayfa
Yardım
GÜNCELLEMELER:
Yardım konuları için tıklayınız...
Arama
İstatistikler
Toplam Soru Sayısı: 3857

Test: 1901 (%49)
Boşluk Doldurma: 598 (%16)
Doğru Yanlış: 967 (%25)
Klasik: 316 (%8)
Bulmaca-Kavram Ağı: 75 (%2)